insta     aparat twiter 

طراحی داخلی ترکیب هنر و علم است ، هنر و علمی که با بهره گیری از سبک های مختلف دکوراسیون به منظور بهبود فضای داخلی ساختمان به کار می رود . بنابراین شناخت سبک های مختلف ضروری به نظر می رسد . البته قابل ذکر است که به تعداد هر فرد سبک خاصی ازمعماری وجود دارد اما در این مقاله ی پیش رو به مهمترین و شاخص ترین سبک ها به ترتیب اشاره شده است . 

 


1.سبک مینیمالیسم

این سبک از پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی است . ساده گرایی یا ساده پسندی یا مینیمالیسم ( Minimalism ) : یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی گذاشته است. در سبک مینیمالیست از رنگ های خنثی و بدون زرق و برق استفاده می شود . سفید یکی از پرکاربردترین رنگ ها در این سبک است که در کنار سیاه می آید . این ترکیب متضاد رنگ ها  به این دلیل اسفاده می شود که فضا بیش از حد خنثی نباشد و نمای بصری متعادلی ایجاد شود . در واقع در این سبک تمامی عناصر اضافی از محیط حذف می شوند . 

 

 

 

 

2 . سبک روستیک

در این سبک سعی می شود که طبیعت به درون فضا کشیده شود . بنابراین ساختار خام و نپخته ای دارد و دارای اجزائی ناصاف و کمی زمخت است . حتی گاهی مبلمان و اکسسوری ها از تنه ی درخت و متریال طبیعی ساخته می شود . در نتیجه این سبک بیشتر مناسب ساخت فضاهای تفریحی و منازل ویلایی است . رنگ ها عموما آرام اند و از طبیعت الهام می گیرند . ترکیب سایه های قهوه ایی ، سبز ، کرم و طیف های روشن ، رنگ های سیاه و سفید خنثی فضایی منحصر به فرد و گرم و صمیمی به وجود می آورد . 

 

 

 

3 . سبک مدرن

اولین جمله ایی که در این سبک می توان به آن اشاره کرد Less is more از معمار نام آشنای معماری مدرن آقای میس وندروهه می باشد . همانطور که در عکس قابل مشاهده است تمایل به ساده گرایی و حذف عناصر اضافی وجود دارد . صاف ، صیقلی ، براق و شفاف از جمله ویژگی هایی هستند که در سبک مدرن شاهد آن هستیم . در این سبک عناصر تزئینی جایگاهی ندارد و هرچیزی کاربردی است بنابراین این سبک برای فضاهایی همچون آپارتمان بسیار مناسب است . مبلمان مدرن اشکال هندسی ساده دارند و در ساخت آنها از مصالح جذاب همچون چرم ، استیل و شیشه استفاده می شود .

 

 

 

4 . سبک کلاسیک 
این سبک ، سبکی سنتی و غربی است که گچ کاری ها و پرده های لوکس منگوله دار و مبل های آنتیک و آینه های قدی بزرگ از عناصر مهم این سبک است . 

 


5 . سبک ویکتوریایی ( رمانتیک ) 
یکی از راحت ترین سبک های دکوراسیون داخلی است . در این سبک دیوار با استفاده از کاغذ دیواری یا رنگی تیره به دو قسمت تقسیم می شود . مهمترین عنصر در این سبک برقراری تعادل است . استفاده از شمعدان های بزرگ ، چلچراغ های بزرگ و شیشه های منقوش از نشانه های این سبک است . 

 

 

 

6 . سبک ایرانی 
یکی از اصلی ترین ویژگی این سبک درونگرایی است . از ویژگی های بارز این سبک می توان به ستون های بلند ، وجود فرش های دستبافت ، گچ بری ها ، پنجره های چوبی با شیشه های رنگی ، طاقچه های داخل دیوار و شمعدان های رنگی اشاره کرد . 

 


 

7 . سبک ژاپنی 
قالب اصلی این سبک مربع است . تمیز بودن ، کم کردن جزئیات و توجه به سادگی از  خصوصیات بارز سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی است . عناصر خاصی مانند تاتامی مت ( کف پوش حصیری بافته شده از ساقه برنج ) واشیتسو ( اتاقی پوشیده از تاتامی مت ) ، درهای کشویی ، میز کوتاه و صندلی آن به نام زابوتن ، توکونرما (اتاقک آلاچیق مانند ) و همینطور کاکمونو ، سوئی سکی ، ایکبانا ، بن سای ، توری از ویژگی های این سبک است . 

 

 

8 . سبک مراکشی 
این سبک به نام سبک عجیب و غریب معروف است . عناصر اصلی مورد استفاده در این سبک استفاده از کاشی فیروزه ایی ، ظروف سنگی و رنگی ، سایبان ، مبلمان چوبی منبت کاری شده و ... می باشد . رنگ های مورد استفاده در این سبک آبی فیروزه ایی کبود ، سبز و سفید است.

 

 

 

9 . سبک هندی 
مهمترین عنصر در سبک هندی رنگ است . این سبک بر مبنای آسایش و امنیت تعریف شده است . تزئیناتی مثل قلیان _شطرنج پارچه های سوزن دوزی شده و چهل تکه - معبد و نقوش فیل این سبک را از دیگر سبک های معماری داخلی متمایز نموده است . 

 

 

10 . سبک یونان باستان 
یکی دیگر از انواع سبک های دکوراسیون داخلی سبک یونان باستان می باشد که با سبک ایران باستان شباهت زیادی دارد و تنها تفاوت آنها در استفاده از اشکال منحنی در سبک یونان باستان است . وجود این اشکال منحنی در فضا باعث ایجاد حس پویایی و حرکت است . در این سبک بر تعادل و تقارن تاکید زیادی شده است . در سبک یونان باستان رنگ مورد استفاده سفید و آبی است و در دنیای امروز استفاده از نور طبیعی یک اصل در این سبک است . 

 

 

 

11 . سبک چینی 
تمامی عناصر مهم در فنگ شویی یعنی آب ، باد ، خاک ، آتش و فلز در این سبک وجود دارند . استفاده زیاد از گیاه بامبو در این سبک به همین علت است که در محیط تمامی پنج اصل فنگ شویی را وارد محیط می کند . در این سبک سه اصل  سادگی ، انرژی و طبیعت ، یافتن مکان مناسب برای هر وسیله وجود دارد. کاربردی ترین رنگ ها در این سبک مشکی ، طلایی ، زرد و
قرمز هستند.

 

 

12 . سبک مصری 
از نشانه های این سبک عناصری همچون : استفاده از سنگ های طبیعی مثل آهک و حجم های مکعبی ، خطوط مستقیم ستون های قطور و منقوش و پنجره های مشبک چوبی با رنگ تیره در معماری مصری و نوع خاص پرسپکتیو آن و همچنین استفاده از عناصر بارزی مانند : مصطبه ( مقابر اشرافی ) ، هیرو گلیف ( بارزترین نقوش دکواتیو مصری ، نقاشی ساکن و خشک ، نقاشی پر رنگ و لعاب است .

 

 

 

13 . سبک رومی 
از عناصر اصلی موجود در این سبک می توان به مجسمه ، سردیس ، طاق های نیم دایره ، آب نما ، ابداع کاغذ دیواری ، موزائیک دیواری و ... اشاره کرد  . 

 

 

 

14 . سبک ایتالیایی 
خانه ها در این سبک به معنای واقعی کلمه لوکس هستند . از خصوصیات این سبک می توان به نقاشی های دیواری ، کف چوبی یا مرمر اشاره کرد . در این سبک تمامی جزئیات با ظرافت در کنار یکدیگر ترکیب می شوند . 

 

 

 

15 . سبک انگلیسی 
این سبک از معماری داخلی به دسته های دیگری با نام های اشراف زاده ها و یا ملکه های انگلیسی تقسیم بندی می شود که مهمترین آن ها عبارتند از : 

سبک ویلیام مری ( چوب های انحنا دار شکل های c و s ) 
سبک کویین آن ( پایه های کابربولی و قوس دار s )
سبک جورجین ( استفاده از روکش چوب پارچه کوبی ، کاغذ دیواری ، چوب های ماهاگونی ، آقاقیا ) 
سبک چندیل ( پایه های کبدیولی داشتند که به پنجه یک گربه میان با توپی که گرفته بود ختم می شود ) 
هپل وایت ( صندلی با پشتی سپری یا قلبی شکل ) 
شرایتون ( پایه استوار شیاردار یا مارپیچ ) 
سبک بیرر میر ( مدال ها با نقاشی پرتره زیاد کاربرد دارد ) 
سبک باهاوس ( به کارگیری فلز در قاب صندلی و مبلمان زیادتر شده ) 

 

 

16 . سبک فرانسوی 
یکی از تجملاتی ترین سبک های معماری ، سبک فرانسوی است . از عناصر اصلی موجود در این سبک می توان به گرانیت سرامیکی براق و یا سنگ طبیعی ، پارکت به رنگ روشن و با بافت هایی چوبی اشاره کرد . رنگ های اصلی  در این سبک گرم و ملایم هستند که به صورت مات و یا نیمه مات به کار می روند . رنگ هایی مثل طلایی ، زرد ، قرمز و سبز 

 

 

 

17 . سبک رو کوکو 
این سبک با دقت به ترکیب مبلمان و اشکال پویا می پردازد و آمیزه ایی از احساسات و عشق و ظرافت است . رنگ های کاربردی در این سبک رنگ های روشن است . این سبک برای اتاق خواب های نفیس و دنج و سالن های پذیرایی پیشنهاد می شود .
 

 

 

 

18 . سبک آرت نوو
در این سبک خطوط سیال منحنی به کرات دیده می شود و تاکید آن بر همین خطوط منحنی است . نقاشی روی شیشه برای اولین بار در این سبک ابداع شد . استفاده از انواع کف پوش های چوبی و استفاده از نقوش پر پیچ و تاب گیاهی در تصاویر و مبلمان از ویژگی های بارز این سبک است . 

 

 

 

19 . سبک آرت دکو
در این سبک نیز همانند سبک آرت نوو از خطوط منحنی و سیال استفاده می شود . استفاده از رنگ های شاخص و غنی ، هندسه جسورانه و المان ها از اصول این سبک به شمار می رود . طیف رنگی مورد استفاده در این سبک زرد ، قرمز ، سبز و آبی است

 

 

 

20 . سبک باروک 

این سبک که در ایتالیا آغاز شده است نقطه مقابل سکون سبک کلاسیک است و سرشار از حرکت و جنبش است . باروک در لغت به معنی نامنظم ، مروارید ناصاف و پر پیچ و تاب است . در این سبک حواس هنرمند مطرح است و خبری از قاعده و تناسب نیست و احساسات مقدم بر عقل شمرده می شود. در این سبک فضاهای اصلی فراخ و ابهت انگیز و در مرکز قرار گرفته و باقی عناصر در خدمت فضای اصلی قرار می گیرند . برای تکمیل این فضاسازی از مجسمه ها و پیکره ها نیز بهره می گیرند . 

 

 

21 . سبک گوتیک 
سبک گوتیک سبکی مذهبی است که بیشتر در کلیسا ها رواج داشته است . نمود مذهبی بودن این سبک را در طاق های نوک تیز و کشیده و دیوارهای بلند می توان دید . در این سبک فضاها با دیوارهای بلند و پنجره های عمودی با نور کم و تقریبا تاریک شکل می گیرند . برای کف و دیواره ها و سقف از رنگ های تیره استفاده می شده است . 

اگر این سبک را برای منزل خود انتخاب کرده اید نیاز به فضایی بزرگ دارید به خاطر اینکه این سبک در فضاهای کوچک ، دلگیر و کسالت آور است و باعث ناراحتی و رنجش افراد ساکن در منزل می شود . 

 

 

 

22 . سبک صنعتی 
عنصر اصلی در این سبک مبلمان چرمی است که به یادگار از اشراف و کارخانه دارای قرن 17 و 18 اروپایی مانده است . در این سبک طراحی تمام نشدنی است و انتهایی ندارد و گویی کارخانه ها را به منزل وارد می کند . 

 

 

 

 

در این بخش مهمترین و کاربردی ترین سبک های دکوراسیون داخلی به روز دنیا مطرح شدند و شاهد تنوع بسیار زیاد سبک ها هستیم که این تنوع نباید شمارا محدود کند . شما می توانید سبک خارق العاده و مخصوص به خودتان را از گروه معماری شارین دکور بخواهید . گروه مهندسی شارین دکور با بررسی تمامی سبک ها و تطابق آنها با سلیقه ی شخصی شما سبکی خاص برای منزل شما به ارمغان می آورد . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاوره تلفنی رزرو کنید

(*)
ورودی نامعتبر است

(*)
ورودی نامعتبر است

خبرنامه

برای آگاهی از آخرین خبرها و تخفیف ها به خبرنامه شارین دکور بپیوندید.

تمامی حقوق نزد شرکت محفوظ است